Odrůda Svatovavřinecké

Svatovavřinecké

Středně raná až pozdní odrůda
Původ: Francie, jedním z rodičů je Pinot noir.

Odrůda byla z území dnešní Francie v polovině 19. století rozšířena do Německa německým lékárníkem Bronnerem. Následně se šířila v okolních zemích. S městečkem St. Laurent v Bordeaux nemá nic společného, pravděpodobně pochází z Alsaska. Pěstuje se v Rakousku (kde se podílí téměř 2 % na veškeré produkci vína) a opětovně se začíná rozšiřovat i v Německu (0,1 %). Celkem jsou ve světě přibližně 3 tisíce hektarů. U nás se začala pěstovat po roce 1900, kolem roku 1935 zaujímala asi 1 % ploch vinic u nás. V roce 1995 se pěstovala na 9,7 % vinic ČR, nyní tvoří 8,3 % celkové plochy vinic při trendu k dalšímu snižování jeho plochy. ‘Svatovavřinecké’ je stále u nás nejrozšířenější modrou odrůdou révy vinné a třetí odrůdou celkem. Největší plocha této odrůdy v rámci států světa se nachází právě v ČR. Nyní se nejvíce podílí na porostech vinohradů ve vinařské oblasti Čechy, a na Moravě mimo slovácké vinařské podoblasti.

Hrozen je středně velký, hustý s krátkou až střední stopkou. Bobule je středně velká, kulatá nebo elipsovitá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Sklizňová zralost začíná v první polovině října. Oblíbená odrůda mezi pěstiteli i konzumenty vín. Výnos poskytuje střední, ne vždy pravidelný. Víno je vhodné do směsí zejména s ‘Modrým Portugalem’.

Víno je plné, kvalitní, s typickým odrůdovým aroma a obvykle s tmavší barvou. Ve vůni připomíná višeň, lesní bobuloviny, zralé švestky a povidla. Pravidelně poskytuje hrozny pro získávání jakostního vína, v  lepších letech pro vína s přívlastkem kabinet a pozdní sběr. Odrůda je vhodná k produkci růžového a červeného „Svatomartinského vína“.

×