Elektronický obchod je dostupný
pouze pro osoby starší 18 let.

Bylo Vám již 18 let?

Ne Ano

O vinařství

CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s. patří mezi nejvýznamnější a nejstarší vinařství v České republice. Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi, řídí se motem: "Za úspěchem stojí práce".

Již několik let vinařství úspěšně funguje pod vedením Antonína Šťastného a jeho dvou synů Marka a Davida. Generální ředitel Marek Šťastný osobně dohlíží na výrobu a kvalitu vín. Jeho bratr David je ředitelem pro marketing a strategii a otec Antonín má na starosti vinohrady a pozemky.

Zakladatelem vinařské tradice v rodu Šťastných však byl již otec Antonína – Jakub Šťastný (1910–2006), který jako jeden z prvních – ihned po druhé světové válce – začal na Kyjovsku štěpovat evropské odrůdy révy vinné na americkou podnožovou révu, odolnou proti révokazu.

Základy vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu. K velkému rozvoji vinařství došlo pak v 15. století, když členové vládnoucího rodu Lichtensteinů poznali, že na jižní Moravě a v okolí Valtic a Mikulova jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína. Po vzoru francouzského vinařského dominia typu „Château“ tak vybudoval jeden z nejvýznamnějších světových šlechtických rodů unikátní vinařský celek evropského formátu.

Rozvoj tohoto Vinařského Dominia si vyžádal výstavbu dvou unikátních sklepů. Prvním z nich byl Zámecký sklep A.D. 1430, který se nachází v levém křídle Zámku Valtice a patří mezi nejstarší vinné sklepy u nás. V jeho ideálních podmínkách pak zrají ta nejlepší červená vína jako Merlot, Frankovka či Cabernet Sauvignon ve více než stovce barikových sudů.

V roce 1640 byl pak vystavěn Křížový sklep A.D. 1640, který se nachází v samotném středu vinařství a tvoří tak jeho srdce. Monumentální hlavní šíji tohoto sklepa dlouhou 136 m křižuje 90 metrů dlouhé rameno.

Rozvoj vinařství a vinohradnictví pak ve Valticích úspěšně pokračoval až do počátku 20. století, kdy v důsledku světových válek a následné společenské a hospodářské krize nastala určitá stagnace této náročné a namáhavé činnosti. Opravdové znovuvzkříšení a sjednocení Vinařského Dominia a jeho převedení na prosperující a vlastně světově významný vinařský celek se podařilo až společnosti Vinné sklepy Valtice, a. s.

Dnešní vinařství CHÂTEAU VALTICE je především největším pěstitelem révy vinné v České republice. To mu umožňuje celoročně pečlivě kontrolovat kvalitu vinic a hroznů na více jak 1000 hektarech vinohradů na Moravě, a to jak na Valticku, tak především na prémiových vinicích pod Pálavou.

Jižní část Pálavských vrchů, kde se nachází většina vinohradů je unikátní na minerální vína a tím pádem i vhodná pro Ryzlinky vlašské, rýnské, Rulandské bílé a další. Naproti tomu ve Valticích je historicky známé Sylvánské zelené, které je dosud vlajkovou lodí tohoto vinařství. Hospodaření na vinicích a jejich pečlivá ochrana probíhá maximálně šetrně v souladu s přírodou dle pravidel ekologického zemědělství. Ročně společnost zpracovává kolem 4500 tun hroznů.

Pomocí nejmodernějších i tradičních postupů při výrobě vína nabízí CHÂTEAU VALTICE obrovský sortiment různých druhů vín od mladých a svěžích vín, vín zrajících jak v láhvi, tak i na dubových sudech, až po různé druhy sektu. Zákazník si tak může vybrat z nabídky více jak 170 špičkových vín.

Z cca 30 různých odrůd převládají v sortimentu hlavně bílá vína. Nabídku vín ale také rozšiřují exkluzivní vína jako Bouvierův hrozenCabernet BlancTramín žlutý či Muškát žlutý, které sklízí jak velkou oblibu u zákazníků, tak i úspěchy na výstavách.

Značka CHÂTEAU VALTICE je již několik století synonymem pro nejkvalitnější vína nejen v Čechách, ale i ve světě, o čemž svědčí pravidelná významná ocenění kvality na vysoce prestižních domácích i světových výstavách vín.

Vína je možné ochutnat jak v Zámeckém sklepě A.D. 1430 pod valtickým zámkem, kde je otevřena prohlídková a degustační expozice CHÂTEAU VALTICE, tak je možné vína zakoupit ve vinotéce Vinařské stodoly a Vinařské pohotovosti v areálu vinařství.

Vinařství každoročně pořádá pro veřejnost vlastní vinařské akce jako Slavnosti vína, RETRO VINOBRANÍ nebo Zámecké košty, na kterých seznamuje své návštěvníky jak s novinkami ve svém sortimentu, tak i s celým provozem a chodem vinařství.

×