Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Google+

Jsme také na Instagramu

Videa máme i na YouTube

Ryzlink vlašský

Původ a pěstování odrůdy Ryzlink vlašský

Ryzlink vlašský je pozdní odrůda bílých hroznů révy viné. Její původ není jednoznačně prokázán, předpokládá se Francie. Až na podobnost názvu nemá Ryzlink vlašský prakticky nic společného s německou odrůdou Ryzlink rýnský (Rheinriesling, Riesling).

Ryzlink vlašský se pěstuje v jihovýchodní Evropě, především v Maďarsku, území bývalé Jugoslávie, v Bulharsku, Rumunsku, Rakousku, jižních Tyrolích, Lombardii, na Slovensku a samozřejmě u nás na jižní Moravě. V Čechách se této odrůdě nedaří, neboť je pro tuto oblast příliš pozdní. Na celém světě se tato odrůda pěstuje na ploše asi 35 tisících hektarů.

Hrozen je středně velký, středně hustý s dlouhou stopkou a často s přívěskem. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je žlutozelená s tečkou na vrcholu. Sklizňová zralost začíná v polovině října. Odrůda dává pravidelný a vysoký výnos.

Ryzlink vlašský na Moravě

Na Moravě se začal Ryzlink vlašský vysazovat kolem roku 1900, nyní jeho podíl na celkové ploše vinohradů tvoří přibližně 7 % a postupně klesá, což se však netýká mikulovské vinařské podoblasti, která má pro tuto odrůdu ideální podmínky a daří se jí zejména v okolí Pálavy. Naše vinařství má vlastní vinice s odrůdou Ryzlink vlašský vysazené na plochách celkem ........ha.

Víno Ryzlink vlašský bývá velmi dobré jakosti, v příznivých letech dává výjimečná vína. Typickou ukázkou vyjímečnosti "vlašáků" z mikulovské vinařské podoblasti je náš neúspěšnější Ryzlink vlašský - dřívější Šampion Salonu vín z roku 2013.

Ve vínech z odrůdy Ryzlink vlašský lze objevit aroma jablek, angreštu, lučního kvítí a medu. Pro vyšší obsah kyselin je vynikající do kupáží pro výrobu šumivých vín. Při regulovaném výnosu poskytuje vhodnou surovinu pro výrobu ledového a slámového vína a je jednou z nejčastěji používanou odrůdou pro tyto speciality.

Naše vinice

Nejlepší viniční tratě na Ryzlink vlašsý jsou u obce Dolní Dunajovice na viniční trati Kraví hora, kde máme vysazenou plochu ....ha. Další významnou tratí pro pěstování této odrůdy je Dunajovský kopec, též u obce Dolní Dunajovice. Tato oblast je pro odrůdu vynikající díky vápenatému podloží a vysokému obsahu minerálních látek, které z této půdy hrozny dokonale čerpají. Tak vysoké minerality nedosahují žádné jiné "vlašáky" na Moravě.

Druhou nejvýznamější vinařskou obcí, kde se odrůdě skvěle daří, jsou Novosedly...