Elektronický obchod je dostupný
pouze pro osoby starší 18 let.

Bylo Vám již 18 let?

Ne Ano

2015 – S vínem pěšky i na kole + Zámecký košt vín – reportáž

Již po jedenácté se sešli členové Spolku přátel valtických vín – a nejen oni – na naší červnové dvojité akci S vínem pěšky i na kole a Zámecký košt vín. Jsme moc rádi, že i po 11 letech Vás naše akce stále baví a rádi se na ně vracíte, abyste si s námi zasportovali a pobavili se u nejedné skleničky valtických vín. Přinášíme Vám fotky a reportáž z toho jak to všechno probíhalo…

Letos jsme se na kolech vydali opět na naši rakouskou trasu, dlouhou okolo 23 kilometrů, které počasí přes malou dopolední přeháňku nakonec vcelku přálo. Startovalo se tradičně v areálu Zámku Valtice – u Zámeckého sklepakde se sešlo 118 cyklo-nadšenců. Nafasovaly se koštovačky a mapky a vzhůru na trasu!

První zastávkou byl lovecký zámeček Rendez-vous, též zvaný Dianin chrám, který je jedním ze saletů Lednicko-Valtického areálu. Před touto historickou Lichtenštejnskou památkou z roku 1812 jste se na naší vinné zastávce mohli osvěžit suchým bílým vínem Hibernal – pozdní sběr 2013

Lesem a poli se dále pokračovalo již směr Rakousko, kolem naší valtické viniční tratě Hintertály na druhou zastávku do Kačisdorfského hájku. V lesním prostředí u kapličky se jednak svačilo a mlaskalo nad koláčky, ale také degustovalo. Milovníci sušších vín si mohli vychutnat vítěze zlaté medaile Grand Prix Vinex 2014 Sylvánské zelené – pozdní sběr 2012 Premium collectionzatímco mlsné vinné jazýčky vychutnávaly Pálavu – pozdní sběr 2013 – největšího oblíbence již uplynulých Slavností vína.

Řádně posilněni jste opět šlápli do pedálů a dobrodružně se vydali přes hranici ČR a vesnici Katzelsdorf do Schrattenbergu na třetí zastávku, kterou byl náš sklep pojmenovaný Moravské pole. Odměnou za dojezd do sklepa Vám byl vynikající Muller Thurgau – pozdní sběr 2013který si několik z Vás pochvalovalo – stejně jako američtí odborní porotci na soutěžích Finger Lakes 2015 a International Wine Competition San Francisco 2014, kteří mu udělili bronz. Toto skvělé víno si ještě do konce června můžete zakoupit v akční nabídce!

Jak se říkává – to nejlepší na konec! Nebo to nejtěžší? Výšlap na kole do kopce k poslední zastávce – Kolonádě Reistně – rozhodně dá zabrat. Proto se zde konekconců i každý rok zápolí v cyklo-soutěži „Kdo nejrychleji dosáhne vrcholu…„. Odvážné ženy i muži čelili kopci Homole či také Reisten s neskutečným nasazením, aby se nahoře mohli jak pokochat čarokrásným výhledem na Valtice a Pálavu, tak i uhasit žízeň jedním z našich nejúspěšnějších vín letošního roku. Medailemi ověnčený Cabernet Blanc – pozdní sběr 2013 se skvěle snoubil s Vámi velmi oblíbeným oběděm – chlebem se škvarkovou pomazánkou. Dále jste si pod monumentální památkou mohli vychutnat i degustační vzorek červeného kabinetního vína Modrý Portugal z ročníku 2013 – právě z valtické vinice Hintertály kolem které se projíždělo ráno. Celý cyklo-výlet proběhl až na odřený loket a zničený foťák jednoho z našich pánů fotografů velmi dobře a věříme, že jste si ho s námi skvěle užili!

Fotografie z akce „S vínem na kole 20. 6. 2015“ najdete v naší fotogalerii Spolkařských akcí – ZDE

Souběžně s cyklovýletem probíhala pěší tour po našich vinicích. Dva autobusy plné 83 zvědavých účastníků vybavených skleničkami vyrazily ráno od Zámeckého sklepa směr Bavory do vinice zvané Růžová, z níž je krásný výhled na Ořechovou horu. Právě z hroznů z této vinice byl vyroben první degustovaný vzorek – a to červené víno Merlot – pozdní sběr 2012

Poté jste se přesunuli k výhledu na Bavorskou viniční trať Pod Pálavou, kde se společně s koláčky chutnaly i další dvě vína z tého velmi úspěšné vinice.

Špičkové Rulandské bílé – výběr z hroznů 2013 Premium je v naší letošní šestici vín umístěných v Salonu a Chardonnay – výběr z hroznů 2012 Club Collection patří rovněž k našim „vymazleným“ vínům, honosícím se stříbrnou medailí z amerických Finger Lakes 2014. Do konce června je ještě v akční nabídce, tak si jej objednejte včas!

Cesta dále vedla ke třetí vinné zastávce do Perné. Z hroznů z viniční tratě Věstoňsko naši technologové svým umem vykouzlili Veltlínské zelené – pozdní sběr 2013které je rovněž aktuálně zařazeno v červnové nabídce. Shlédnutými vinicemi Vás po celou dobu provázel pan Ing. Pavel Herko, ředitel společnosti Vinofrukt, a. s., jehož profesionální výklad Vám jistě přinesl spoustu dosud neznalých informací. Finále pěší trasy proběhlo v Novosedlech, ve Vinařství Kovacskde probíhala i akce Den otevřených sklepů. 

Ve „Vinařském dvoře“ byl po celém dopoledni podáván chléb se škvarkovou pomázánkou a vychutnali jste si dvě vína z produkce tohoto malého moravského vinařství. Polosladké Rulandské šedé – pozdní sběr 2013, šarže 16/13 a čerstvého vítěze zlaté medaile z Oenofora 2015 – Ryzlink vlašský – pozdní sběr 2013, šarže 28/13. I přes dešťovou přeháňku a chladnější počasí pevně doufáme, že se Vám náš pěší výlet po vinicích líbil a byli jste spokojení.

Fotografie z akce „S vínem pěšky 20. 6. 2015“ najdete v naší fotogalerii Spolkařských akcí

 

 

V odpoledních hodinách započala v levém křídle Zámku Valtice – v Zámeckém sklepě z roku 1430 – druhá akce s názvem Zámecký košt vín. Jak nejlépe začít než sektem? Takzvaným „welcome drinkem“ se letos stal růžový sekt Grandirosso, kterým jsme si přiťukli na přivítanou.

Nabídka 24 vzorků jak z produkce CHÂTEAU VALTICE tak i Vinařství Kovacs skýtala jak vína, která jste chutnali na kolech i pěšky, tak i vína, která byla v řízené degustaci dole v Zámeckém sklepě. Zde prováděl prohlídky chtivé účastníky náš hlavní technolog Ing. Jaroslav Matocha, který Vám v řízené degustaci všechny vzorky postupně představil a odprezentoval.

Pokračovalo se bohatým volným rautem a volnou degustací. Rovněž jsme vyhlásili vítěze cyklistické soutěže z řad žen i mužů. Pan Vojtěch Dvořák se stal vítězem v kategorii mužů, strmý kopec zdolal za neuvěřitelný čas 2:27:69. Vítězkou mezi odvážnými ženami se stala Radka Dostálová, která příkrý vrch hrdinně překonala za 3:54:19.

Následoval jeden z hlavních bodů programu – a to slavnostní vyhlášení nového prezidenta Spolku přátel valtických vín na rok 2015/2016. V pořadí jedenáctým prezidentem se stal pan Vladimír Vlasák, který byl svým novým titulem tak nadšen a dojat, že i jako jeden z mála svých předchůdců pronesl proslov a poděkování. Jistě si na své nové oslovení „Pane Prezidente“ brzy zvykne. 🙂

Fotografie z akce „Zámecký košt vín 20. 6. 2015“ najdete ZDE

Na akcích S vínem pěšky i na kole a odpoledním Zámeckém koštu vín jste měli možnost ochutnat několik vzorků našich vín a v Novosedlích také vína z Vinařství Kovacs. Nejvíce Vás zaujal Aurelius – výběr z hroznů 2013, dále pak Tramín červený – výběr z hroznů 2014 a jako třetí červené víno Dornfelder – pozdní sběr 2013.

Z nabídky vín Vinařství Kovacs se největší oblibě těšilo Cuvée Amálie – pozdní sběr 51/12, chutnalo i polosladké Rulandské šedé – výběr z hroznů 16/13 a na třetím místě Vaší oblíbenosti se umístil Sauvignon – výběr z hroznů 18/13.

Vaše ohlasy na celou sobotní akci byly víc než kladné, a tak se už moc těšíme jak na příští rok, tak i na blížící se podzimní akci spojenou s brigádou na vinici v sobotu 26. 9. 2015. V případě, že se rozhodnete zúčastnit RETRO VINOBRANÍ a Mistrovství ve sběru hroznů nebo Zámeckého koštu vín ( a burčáků ), doporučujeme si zajistit ubytování co nejdříve. Tipy na ubytování najdete zde.

Pokud byste měli k akcím nějaké připomínky, nápady nebo přání, tak neváhejte a napište nám je na adresu spvv@vsvaltice.cz.

Všem Vám srdečně děkujeme za účast!

Váš tým CHÂTEAU VALTICE

×