Chrám vína s rotundou

Chrám vína s rotundou je šperkem Vinařské stodoly, který je napojen jak na historický Křížový sklep v srdci vinařství, tak i na nové degustační prostory moravského vinného sklepa.

Je vybudován po vzoru jednoho z nejstarších antických chrámů - římského Pantheonu. Stejně jako on vychází z tzv. posvátné geometrie kruhu a čtverce, ale také z magického čísla 8, jež jsou všechny znázorněny v různých formách v celém objektu Vinařské stodoly.

Zdroj denního světla v rotundě dodává kruhový okulus "Boží oko" ve vrcholu kopule. Po jeho obvodu na povrchu je pak vytesáno do žuly staré motto moravských stavů „UNIO TE STANTE VIREBO — STOJÍŠ-LI SE MNOU, BUDEŠ SILNÝ“, které symbolicky vyjadřuje jednotu Moravy.

Uprostřed, přímo pod světelným okem, stojí skleněná pyramida ukrývající největší vinařské poklady z CHÂTEAU VALTICE.

Propojení všech těchto principů dodává rotundě výjimečnost a lze ji díky tomu považovat za energetické centrum, jež také blahodárně působí na vína ukrytá v pyramidě.

Chrám vína je veřejnosti přístupný pouze v rámci prohlídkového okruhu, a to vždy v určené časy v pátky a soboty a během vybraných námi pořádaných vinařských akcí.

Komplex Vinařské stodoly byl oceněn Zvláštní cenou v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2017 a umístil se také mezi 15 nominovanými stavbami na titul Stavba roku 2018.

×