Vinařská stodola nominována na Stavbu roku 2018!

Dnes byla naše Vinařská stodola s chrámem vína oficiálně nominována na titul v soutěži Stavba roku 2018. Jestli jej v těžké konkurenci opravdu vybojuje - to se dozvíme až v říjnu.

Soutěž STAVBA ROKU 2018 vyhlašuje stavby nominované na titul

Hlasujte o Cenu veřejnosti do 25. září i VY!

Odborná porota se Sborem expertů představila 15 nominovaných staveb na titul STAVBA ROKU 2018 v již 26. ročníku vysoce prestižní celorepublikové soutěže. Soutěž oceňuje kvalitu stavebního provedení, architektonického nárhu a uživatelský komfort.

 „Nadace ABF se již 50 let (nástupnicky) drží svého záměru – podporovat kvalitu stavebnictví“ komentuje práci Nadace ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, její předseda Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., prezident SIA ČR – Rady výstavby a předseda rady soutěže STAVBA ROKU, a dodává: „Konečným cílem je však kvalitní architektura nových chytrých měst, zahrnující dobrou práci architekta, inženýra i stavebního mistra, a tu odborná porota a Sbor expertů multikriteriálně hodnotili i v letošní soutěži STAVBA ROKU ve snaze podat co nejexaktnější reportáž o stavu českého stavitelství.Ze 42. přihlášených staveb vybrala odborná komise a sbor expertů do druhého kola 29. staveb, které porota osobně navštívila a při které ujela téměř 1700 km. Do finále pak odborná porota nominovala 15. vybraných stavebních děl. 

Jak uvedl organizátor soutěže STAVBA ROKU Patří mezi ně ojedinělá vinařská stodola s chrámem vína, stříbřitá sportovní hala působící dojmem vzdálených světů, netradiční soubor rodinných domů…..“ apod.

„Soutěžit s naším stavebně vinařským projektem Stodoly a chrámu vína v architektonických soutěžích je pro nás složité. Nové stavby mají výhodu, že dostávají navíc body za nové technologie, postupy, nové moderní materiály apod.“ říká David Šťastný, spoluautor a ředitel CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice.

„My jsme se od začátku inspirovali významnými historickými chrámy po světě, především římským a cihlovým Domus Aurea (doslova Zlatý dóm) a také římským Panteonem. Tyto chrámy vycházející z principů tzv. posvátné geometrie, kterými jsou kruh a čtverec a jejich spojením, tzv. kvadratura kruhu“říká David Šťastný.

Sami architekti páni Ing. arch. Jan Mlečka a Ing. arch. Jiří Marek, se kterými toto vinařství spolupracujeme již řadu let, se snažili pojmout celý projekt architektonického ztvárnění Stodoly a chrámu vína, cituji: „velmi pokorně a konzervativně s použitím tradičních materiálu stará cihla, dřevo, železo a s použitím pokud možno tradičních stavebních postupů“, aby samotná stavba měla šanci zůstat výrazná a především nadčasová.“

I díky tomu bylo toto jedinečné architektonické dílo oceněno již zvláštní architektonickou cenou v soutěži Stavba Jihomoravského kraje.

„S pány architekty jsem strávil skutečně stovky hodin času, než jsme se dobrali konečných rozhodnutí, jak věci ve Stodole a chrámu vína budou vypadat. Když se toto velkolepé dílo rodilo, často jsme se hodiny „dohadovali“ o každém detailu, vypínači, světle, židli i o ústředním klenotu chrámu (skleněné pyramidě s vínem a se zlatou špičkou) atd. Každou věc jsme si společně museli důkladně vyargumentovat a páni architekti mě museli přesvědčit, že moje představa není správná a obráceně. Lepší ocenění za naši práci jsme si nemohli přát.“ říká David Šťastný z CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice.

Udělení pěti titulů a zvláštních cen STAVBA ROKU, ocenění soutěží ZAHRANIČNÍ STAVBA ROKU A URBANISTICKÝ PROJEKT ROKU proběhne dne 3. října 2018 v Betlémské kapli v Praze na slavnostním večeru Dnů stavitelství a architektury.

Na www.stavbaroku.cz si může široká veřejnost prohlédnout 15 nominovaných staveb ze 42 přihlášených, které budou soutěžit o titul STAVBA ROKU 2018.

Každý může do 25. září do 12 hodin dát svůj hlas stavbě a ta s největším počtem hlasů získá Cenu veřejnosti. Vinařská Stodola s chrámem vína byla zařazena na první místo, tak třeba jí to přinese štěstí.

Vloženo: 18.09.2018
×