Kategorie VOC Valtice

V.O.C. Valtice – víno originální certifikace

Cílem značky VOC je prosadit víno s kontrolovaným původem a výrazem odrážejícím terroir dané oblasti. Vybranými víny jsou Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský a jejich kupáže. Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský jsou odrůdy, které mají ve Valticích staletou tradici pěstování. V roce 2020 bylo mezi schválené odrůdy zařazeno také Rulandské modré, a to i jako Rosé nebo Klaret. Rovněž je možná výroba sektů – výhradně kvašením v lahvi.

Hrozny pro výrobu vína pocházejí pouze ze schválených vinic ležících v katastru Valtice a Úvaly. Půdní složení dává těmto vínům odrůdový charakter, který zráním vytváří zajímavé kompozice. Hrozny révy vinné pro výrobu vína s označením VOC Valtice musí být ověřeny Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.

Vína s označením VOC Valtice mohou vyrábět pouze vinaři, kteří jsou členy Zapsaného spolku VOC Valtice z.s. se sídlem ve Valticích. Rozhodnutí o povolení přiznávat označení vína originální certifikace „VOC Valtice“, vydané Ministerstvem zemědělství, je platné od října 2015. V současné době má spolek 7 členů.

×