Elektronický obchod je dostupný
pouze pro osoby starší 18 let.

Bylo Vám již 18 let?

Ne Ano

2018 – Sommelier z lidu na květen

Květnovým Sommelierem z lidu byl vylosován pan Libor Zámečník, který dostal za úkol zhodnotit 6 vín značky CHÂTEAU VALTICE a vybrat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí tři nejlepší do aktuální akční nabídky pro členy Spolku přátel valtických vín. Která vína ho nejvíce zachutnala si přečtěte v jeho zhodnocení níže…

„Do soutěže jsem se zapojil opět po delší době, takže pro mě bylo velké překvapení, když jsem se dozvěděl o výhře. Degustaci jsme pojali velice zodpovědně a na pomoc si přizvali naše přátelé, se kterými pravidelně několikrát v roce absolvujeme různé vinařské akce. Zasílám hodnocení a několik fotografií z degustace. Bohužel zbytek osazenstva se nerad fotí, takže jsem tam za solitéra…

Pro co nejobjektivnější hodnocení jsme nejprve přechutnali vzorky všech vín, zhodnotili je a až poté jsme začali víno kombinovat s připraveným občerstvením. Vydržet bez jídla až do konce se ukázalo jako nejnáročnější úkol 🙂 Valtická oblast patří k jedné ze tří námi nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších vinařských oblastí, proto děkujeme za příležitost ochutnat tato výborná vínečka a nyní již přejděme k výsledkům:

1. Cabernet Sauvignon x Merlot, výběr z hroznů 2015 Premium Collection – od začátku předpokládaný favorit degustace se stal nakonec vítězem velice těsně. Vůně krásně plná s převažujícím barikem. Chuť příjemně zakulacená, působící trochu ovocným dojmem, doplněná jemným sudem. Ideální ke grilovaným hovězím steakům.

2. Ryzlink vlašský – pozdní sběr 2016 – těsné druhé místo tohoto zajímavého vína. Jemnou svěží vůni vystřídá plná chuť s výraznějším cukrem a mineralitou na konci. Podle jednoho z degustujících, který shodou okolností studuje vinařskou VŠ v Lednici, je chuť typická pro oblast Dolních Dunajovic, kam se také chystáme na květnové otevřené sklepy a „cyklovýletování“.

3. Muškát žlutý – výběr z cibéb 2015 – největší překvapení večera. Ač má víno 190g/l cukru a my upřednostňujeme spíše sušší vína, bylo toto vínečko nečekaně pitelné a nádherně se snoubilo s domácí játrovou paštičkou. Medová chuť je příjemně doplňovaná jemnou kyselinkou a působí vyzrálým dojmem.

4. Frankovka – pozdní sběr 2015 – těsně „pod stupni vítězů“ skončilo toto příjemné vínečko. Trochu lehčí projev s jemnými tříslovinami na konci. Ideální červené vínko pro delší konzumaci.

5. Rulandské modré rose – pozdní sběr 2016 – krásná jahůdka jak ve vůni, tak i v chuti. Bohužel při delším popíjení klesá zajímavost tohoto vína, i tak je to ale vhodný společník pro teplé letní dny.

6. Rulandské šedé – pozdní sběr 2016 – příjemná svěží ovocná vůně, chuť plnější, trochu alkoholový projev, ke konci ne úplně příjemná dochuť. Bohužel, pro nás asi největší zklamání večera.

 

Přejeme celému vinařství, aby se mu i nadále dařilo a produkovalo minimálně stejně kvalitní vína jako byla ta degustovaná.“

Děkujeme panu Zámečníkovi za skvělé zhodnocení a za fotky z degustace 🙂

×