Elektronický obchod je dostupný
pouze pro osoby starší 18 let.

Bylo Vám již 18 let?

Ne Ano

2016 – Sommelier z lidu na listopad

Posledním Sommelierem tohoto roku se stal pan Svatopluk Beneš, který se s přáteli směle pustil do degustovaní 6 vín CHÂTEAU VALTICE, aby z nich vybrali tři nejlepší, které doprovodí Svatomartinská vína v listopadové akční nabídce pro členy Spolku přátel Valtických vín. Neváhejte a dejte na skvělé tipy našeho aktuálního Sommeliera z lidu.

„Valtická vína máme moc rádi, jezdíme k Vám pravidelně. Tak se také stalo, že když jsem plánoval letošní podzimní víkend ve Valticích, jsem si všiml možnosti stát se lidovým sommelierem a také jsem o tuto příležitost požádal. A světe div se, do týdne jsem si odvážel sadu vzorků k okoštování. K degustaci vzorků jsme si s kamarády vyčlenili celý večer. Překvapilo nás, že není vůbec jednoduché poctivě a aspoň trochu objektivně takto dobrá vína ohodnotit. Všechna vína byla skvělá, moc nám chutnala, a tak je stanovení nějakého žebříčku vlastně nespravedlivé: “

1. Cabernet Blanc – výběr z hroznů 2015 – tohle víno preferovalo jako nejlepší ze vzorků nejvíce z naší skupiny, a proto jsme je označili za vítěze našeho degustačního večera. Tuto odrůdu příliš neznáme, byla pro nás velice atraktivní. Barva je světlejší, čirá, čistá. Vůně květinová až ovocná (tvrdila děvčata), jemnější a příjemná. Chuť plná, vyrovnaná, s příjemnou jemnou kyselinkou, déle doznívá na jazyku.

Na druhém místě se nám umístila celá skupina vín, která byla ve své kategorii skvělá, a dále uvedené pořadí je vlastně pouze orientační. Každé z těchto vín by jako vítěz naší malé degustace zcela obstálo:

2. a)  Müller Thurgau – pozdní sběr 2015 – velice příjemně nás překvapilo, jak dobrá Müllerka může být, a rozhodně aspirovalo také na vítěze naší degustace. Barva sytější, zlatavá s jiskrou. Vůně jemná. Chuť lahodná, mírně ovocná, na konci s jemňounkou hořkostí, že by peckovitou?

2. b) Sylvánské zelené –  VOC Valtice 2015 Premium Collection – Sylvány z Valtic milujeme a byli jsme rádi, že zrovna do naší degustace se dostal v tomto luxusním provedení. Víno je výtečné a taky jej někteří z nás zařadili jako nejlepší. Barva slámově nažloutlá, svěží. Vůně slabší, velice jemná, trošku nevýrazná. Chuť typicky sylvánská, výtečně vyrovnaná, trochu kyselkavá, dlouhá.

2. c) Muškát žlutý – výběr z cibéb 2015 – tak něco takového jsme ještě nepili. Museli jsme si vygooglit jak informace o této odrůdě, tak kategorii. Chutnání tohoto vína byl zážitek. Barva zlatá, plná, příjemná. Vůně stejně tak plná, výrazná ovocnokvětová. A chuť plná. Sice se jedná o šťávičku, ale sladkost není přílišná, či agresivní, naopak – víno je opravdu povedené.

2. d) Modrý Portugal – pozdní sběr 2015 –  i tohle víno bylo příjemným překvapením. Nevěřili jsme jak dobré a kvalitní červené víno se dá v našich podmínkách vyrobit. Barva krásná, jemná, višňová. Vůně ovocná, výrazná. Chuť výtečná, vyrovnaná, lehce nahořklá s odpovídající tříslovinou.

3. Veltlínské zelené – pozdní sběr 2015 – přestože se jedná o výborné víno, toto na šampiona naší degustace neaspirovalo. Má výtečnou vůni, jemnou, příjemnou, výraznou. Barva je hodně světlá, méně výrazná. Chuť ne příliš plná, trošku vodová, jemně kyselkavá.

„Závěrem ještě jednou děkuji za možnost si vyzkoušet novou roli i za výtečná vína, která jsme dostali k dispozici. Přejeme hodně úspěchů v dalším vedení Vašeho vinařství.“

Děkujeme panu Benešovi za krásné a rozsáhlé zhodnocení i za fotky z degustace! 🙂

×