Elektronický obchod je dostupný
pouze pro osoby starší 18 let.

Bylo Vám již 18 let?

Ne Ano

Slámové a ledové víno

V minulém týdnu jsme začali lisovat slámové víno, těšit se však můžete i na ledové...

Naše vinařství se již desítky let zabývá výrobou slámových a ledových vín.

Ve čtvrtek 16. ledna 2020 jsme lisovali hrozny, které byly uloženy více jak 100dní na slámě, která pochází z naší vlastní bio farmy. Jde o odrůdu Pálava, která se díky své vyšší přírodní cukernatosti a nádherné vůni, připomínající květ růže, pro výrobu slámového vína výborně hodí. Celkem jsme lisovali 800 kg hroznů a očekávaná výlisnost bude až 300 listrů. Hrozny se lisovaly více jak 24 hodin.

Proces výroby slámového vína trvá několikanásobně déle než výroba ostatních vín, a tak si budeme na slámové víno z letošního ročníku počkat téměř dva roky.

Na „ledové hrozny“ každoročně čekáme ve Valticích do Vánoc a většinou první týden v prosinci přijdou požadované mrazy pro výrobu ledového vína. V roce 2019 to dlouho vypadalo, že se potřebných -7 stupňů Celsia ani nedočkáme. Nakonec ale byla příroda přece jen přívětivá, a tak jsme mohli posbírat necelý 1 hektar odrůdy Veltlínské zelené.

Celkem jsme posbírali dva a půl tisíce kilogramu. Ledové víno ročníku 2019 však kvůli náročnosti výroby půjde do prodeje až okolo Vánoc 2022.

×