Elektronický obchod je dostupný
pouze pro osoby starší 18 let.

Bylo Vám již 18 let?

Ne Ano

Sběr ledového vína

V neděli 18. prosince 2022 jsme kolem páté hodiny ráno posbírali zmrzlé hrozny pro výrobu ledového vína.  Sbírali jsme hrozny odrůdy Veltlínské zelené na špičkové viniční trati nad Dolními Dunajovicemi o rozloze 1,5ha.

"Sklidili jsme celkem 7000kg při teplotě -12C°, z kterých vylisujeme přibližně 1500 litrů. Při lisování prvních 500 litrů jsme naměřili cukernatost neuvěřitelných 46° ČNM! To tu skutečně dlouho nebylo.“ říká David Šťastný, ředitel CHÂTEAU VALTICE.

Cesta k výrobě ledového vína je hodně dlouhá, „trnitá“ a s nejistým výsledkem. „I když všechno na vinici „klapne“ jak má a zůstanou vám zdravé hrozny ve vinohradě i koncem listopadu a někdo vám je neukradne, ještě nemá vinař ani zdaleka vyhráno. Protože pokud nepřijde mráz, min. mínus 7C°, má vinař smůlu. Nebo spíš, když přijde požadovaný mráz, je vinař, který zůstal dostatečně trpělivý, šťastný.“ říká David Šťastný.

Máme zkušenost s tím, že ten správný mráz na výrobu ledového vína přichází většinou začátkem prosince. Letos přišel až téměř před Vánocemi, kdy už se začíná tradičně pomalu oteplovat. Počítali jsme, že mráz přijde v pondělí, ale zase nic. Bylo jen -4C°, a to nestačí. Byly to to tedy letos opravdu nervy“, říká David Šťastný.

Na letošní ročník s vynikajícími předpoklady dobré kvality si milovníci vína musí počkat dva až tři roky.

V současné době však máme v nabídce Ledové víno z ročníku 2018.

Naše vinařství patřilo mezi první vinařství v České republice, která začala dělat ledová vína právě od roku 1996, kdy vstoupil vinařský zákon v účinnost.

S ledovým vínem jsme získali i jedno z našich největších ocenění, ve více jak stoleté historii našeho rodinného vinařství CHÂTEAU VALTICE, když bylo naše ledové víno Neuburské r. 2001 vyhlášeno jako nejlepší víno století  - Grand Champion – mezinárodní výstavě Panama Vinos 2003 del Centenario.

Toto jedinečné ledové víno porazilo v obrovské konkurenci i vína z takových vinařských velmocí na ledová vína je Německo nebo Kanada.

Fotky: Václav Šálek - fotoreportér pro Jihomoravský kraj - www.ctk.cz

×