Sběr ledového vína

V pondělí 4. prosince 2023 jsme kolem páté hodiny ráno posbírali zmrzlé hrozny pro výrobu ledového vína.  Sbírali jsme hrozny odrůdy Veltlínské zelené na špičkové viniční trati v Dolních Dunajovicích o rozloze 1,5 ha.

Cesta k výrobě ledového vína je hodně dlouhá, „trnitá“ a s nejistým výsledkem. „I když všechno na vinici „klapne“ jak má a zůstanou vám zdravé hrozny ve vinohradě i koncem listopadu a někdo vám je neukradne, ještě nemá vinař ani zdaleka vyhráno. Protože pokud nepřijde mráz, min. mínus 7C°, má vinař smůlu. Nebo spíš, když přijde požadovaný mráz, je vinař, který zůstal dostatečně trpělivý, šťastný.“ říká David Šťastný.

Máme zkušenost s tím, že ten správný mráz na výrobu ledového vína přichází většinou začátkem prosince. Tak tomu bylo i letos. Takový teplý začátek zimy však nepamatujeme skoro 30 roků. Aby prvního prosince byly ještě listy na révě, to je skutečně rarita. Sklidili jsme téměř 8000 kg při teplotě -12°C, z kterých vylisujeme přibližně 2 tis. litrů „ledového“ moštu. Ledové víno se pak plní do speciálních lahviček o objemu 0,2l, kterých bude z letošní sklizně přibližně 10.000ks. Při lisování prvních litrů jsme naměřili cukernatost přes 40° ČNM! (český normalizovaný moštoměr).“, říká David Šťastný.

Na letošní ročník s vynikajícími předpoklady dobré kvality si milovníci vína musí počkat dva až tři roky. V současné době však máme v nabídce Ledové víno z ročníku 2018.

Ledové víno je známo po celém světě a je považováno za opravdovou delikatesu a vzácnost. Historie výroby ledového vína sahá až do roku 1794. Naše vinařství patřilo mezi první vinařství v České republice, která začala dělat ledová vína od roku 1996, kdy vstoupil vinařský zákon v účinnost.

S ledovým vínem jsme získali i jedno z našich největších ocenění, ve více jak stoleté historii našeho rodinného vinařství CHÂTEAU VALTICE, když bylo naše ledové víno Neuburské r. 2001 vyhlášeno jako nejlepší víno století  - Grand Champion – mezinárodní výstavě Panama Vinos 2003 del Centenario.

Toto jedinečné ledové víno porazilo v obrovské konkurenci i vína z takových vinařských velmocí na ledová vína je Německo nebo Kanada.

Fotky: Česká tisková kancelář - www.ctk.cz

Vloženo: 04.12.2023
×