Odrůda Zweigeltrebe

Zweigeltrebe

Pozdní odrůda
Původ: Rakousko, ‘Svatovavřinecké’ x ‘Frankovka’.

Odrůdu vyšlechtil ředitel vinařské školy v Klosterneuburgu Dr. Fritz Zweigelt v roce 1922. O její rozšíření se zasloužil po druhé světové válce Dr. Lenz Moser. Nyní je v Rakousku nejrozšířenější modrou odrůdou a na celkové produkci vína se podílí 12,4 %. Ve druhé polovině šedesátých let minulého století se tato odrůda dovezla na Moravu. Před patnácti lety tvořila necelé 3 %, dnes se podílí 4,9 % na výměře vinic ČR. Je téměř rovnoměrně rozšířena ve všech vinařských podoblastech ČR.
Hrozen je středně velký, hustý, v horších půdách i řídký s krátkou až středně dlouhou stopkou. Bobule je malá až středně velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Sklizňová zralost začíná v polovině října. Výnos je pravidelný, vyšší. Oblíbená odrůda pro možnost pěstování v severních vinařských oblastech.

Víno je velmi dobré kvality, typu Svatovavřineckého, voní po třešni, višni a vanilce. Pro získání vyšší kvality suroviny pro výrobu vína je vhodná redukce sklizně hroznů. V lepších ročnících tak může dosáhnout vyzrálosti pro vína s přívlastkem výběr z hroznů a výběr z bobulí.

Zweigeltrebe

×