Odrůda Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský / Riesling

Pozdní odrůda
Původ: Německo, pravděpodobně kříženec ‘Heunisch’ x ‘Tramín’.

Předpokládá se, že odrůda vznikla v okolí horního toku Rýna. V každém případě se do všech světových vinohradnických oblastí rozšířila z Německa, kde nyní zabírá přes 20 % plochy všech vinic. Ve světě zaujímá asi 60 tisíc hektarů a spolu s RM je 18. nejrozšířenější odrůdou révy na světě. ‘Ryzlink rýnský’ byl rozšířen na území naší republiky řádem sv. Benedikta v 17. století. Jiné prameny uvádí, že k nám byl dovezen již za vlády Karla IV., tedy ve 14. století, ale v samotném Německu se uvádí teprve v roce 1435. Kolem roku 1935 tvořil ‘Ryzlink rýnský’ na našem dnešním území přibližně 13 % rozlohy vinic. V druhé polovině devadesátých let minulého století 5 % a v současné době se podílí na celkové ploše vinic ČR 7,3 %. Největší podíl ve vinohradech zaujímá ve vinařské oblasti Čechy, dále pak ve vinařské podoblasti slovácké v Podluží a v okolí Strážnice.
Hrozen je malý až středně velký, hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Na vrcholu bobule je černá tečka po blizně. Sklizňová zralost začíná v polovině října.

Výnos je průměrný, ale pravidelný. Odrůda je považována za nejkvalitnější odrůdu severních vinohradnických oblastí, má vysoké nároky na polohu. Víno dosahuje vynikající jakosti, pokud jsou hrozny sklizeny koncem října až začátkem listopadu, protože se aromatické látky vyvíjí především při střídání nízkých nočních teplot se slunečnými dny. Ve vůni můžeme hledat ovocná aroma jako broskev, meruňku, ananas, jablko, exotické plody, ale také lipový květ. Víno poskytuje ve všech jakostních stupních vína s přívlastkem, především však kabinet a pozdní sběr. Výběr z hroznů a výběr z bobulí ‘Ryzlink rýnský’ dává jen v nejlepších letech a při cílené agrotechnice.

Ryzlink Rýnský

×