Odrůda Müller Thurgau

Müller Thurgau

Středně raná odrůda
Původ: Německo, kříženec ‘Ryzlink rýnský’ x ‘Madlenka královská’.

Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1882 prof. Hermannem Müllerem, který pocházel ze švýcarského kantonu Thurgau a šlechtění prováděl v Geisenheimu v Německu. Uvádí se, že se jedná o křížení ‘Ryzlink rýnský’ x ‘Sylvánské zelené’, ale podle genové analýzy odrůda vznikla křížením ‘Ryzlinku rýnského’ s ‘Madlenkou královskou’. Během téměř stotřiceti let od svého vzniku se ‘Müller Thurgau’ stačil významně rozšířit po všech severních vinohradnických oblastech Evropy, celkem se pěstuje na 45 tisících ha. Je nejrozšířenějším novošlechtěním na světě. V Německu je po ‘Ryzlinku rýnském’ druhou nejčastěji pěstovanou odrůdou (13,7 % plochy vinic), v Rakousku se pěstuje na 7,8 % vinic, dále je pěstován v Maďarsku (8.000 ha), na Slovensku a ve Švýcarsku. Před osmdesáti lety se u nás začínala pokusně pěstovat na několika místech a již několik desetiletí patří k nejrozšířenějším odrůdám. Pěstuje se na 10 % plochy vinic ČR, přičemž trend směřuje k redukci (před dvaceti lety tvořila 18 % vinic ČR). Nejčastěji se pěstuje ve vinařské oblasti Čechy a ve slovácké a znojemské vinařské podoblasti.
Hrozen je středně velký až velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, široce elipsovitá. Barva bobule je žlutozelená. Chuť dužniny jemně muškátová. Sklizňová zralost začíná v polovině září. Výnos je vysoký a pravidelný, spolu s raností zrání to byl důvod k rozšíření této odrůdy. Odrůda ‘Müller Thurgau’ se během stodvaceti let rozšířila v severních vinohradnických oblastech tak, že zde dnes patří mezi základní odrůdy. Přitom má zcela vlastní buket, na druhou stranu zase dává vysoký výnos i v horších polohách a půdách.

Víno je pro nižší kyseliny harmonické až měkčí, středně plné s příjemnými aromatickými látkami. Vůně je jemně muškátová až květinová. Pro tyto aromatické látky a nižší obsah kyselin bývá často používáno do směsí s pozdě zrajícími odrůdami, které mívají nadměrný obsah kyselin. Současně je to hlavní bílá odrůda pro „Svatomartinské víno“. ‘Müller Thurgau’ patří k nejčastějším vínům zatříděným jako jakostní víno.

×