Odrůda Modrý Portugal

Modrý Portugal

Středně raná odrůda
Původ: Není jednoznačný.

V roce 1772 měl být MP převezen rakouským velvyslancem hrabětem Fries z Portugalska do Rakouska z Porta (což může být pravděpodobné) a dále do Německa. Od konce 18. století se pěstuje také na Moravě a v Čechách. Značně se pěstuje v Maďarsku a Dolním Rakousku. Dále je rozšířena v Německu (6,5 % plochy vinic) a v menším rozsahu ve většině zemí Evropy. Jde o odrůdu jihovýchodní Evropy. V Rakousku tvoří přes 4 % plochy vinic. Celkem se na světě pěstuje asi 15 tisíc hektarů vinic této odrůdy. Kolem roku 1935 činil podíl ‘Modrého Portugalu’ z celkové výměry českých vinic 9 %, na Moravě dokonce 16,5 % a byl tak nejrozšířenější modrou odrůdou. V roce 1995 se snížil tento podíl na 2 % a dnes tvoří na odrůdové skladbě vinic v ČR 3,8 %. Největší zastoupení vykazuje ve vinicích vinařské oblasti české a velkopavlovické vinařské podoblasti.
Hrozen je velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Sklizňová zralost začíná v druhé polovině září.

Nenáročná úrodná odrůda i pro okrajové oblasti. Líbivé hrozny mohou být využívány i pro přímý konzum. Nevýhodou je její citlivost k houbovým chorobám a mrazům. Poskytuje vysoký výnos, víno je lehčího typu, s nižší intenzitou barvy. Má květinovou vůni, chuť po třešních. Často se využívá do směsí, ale odrůda poskytuje pravidelně hrozny k produkci jakostního vína. Jde o jednu ze dvou modrých odrůd vhodných k získávání „Svatomartinského vína“, ať už červeného či růžového.

×