Odrůda Chardonnay

Chardonnay

Středně raná odrůda
Původ: Původní odrůda pocházející z Francie, pravděpodobně vznikla volným křížením ‘Rulandského šedého’ s odrůdou ‘Heunisch’.

Odrůda Chardonnay, která je rozšířena po celém světě, celkem asi 175 tisíc ha a je tím osmou nejrozšířenější odrůdou na světě. Na Moravě a v Čechách se spolu s ‘Rulandským bílým’ pěstuje od nepaměti. Nyní tvoří 4,5 % veškeré plochy vinohradů ČR. Největší plochy jsou v podoblastech mikulovské a slovácké.
Hrozen je středně velký, středně hustý až hustý. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Sklizňová zralost začíná v druhé polovině září. Většinou znaků připomíná ‘Rulandské bílé‘. Výnos je střední až vysoký. Patří mezi nejoblíbenější odrůdy. Při výrobě vína je možno využít různé moderní i původní technologie. Např. hodí se pro technologii „barrique“ a je základem k výrobě kvalitních šumivých vín nejen v oblasti Champagne.

Odrůda Chardonnay poskytuje plná, harmonická s vyšší intenzitou aromatických látek než odrůda ‘Rulandské bílé’, s níž je srovnávána. ‘Chardonnay’ patří k nejčastějším vínům s přívlastkem, od kabinetů až po výběry a ledové i slámové víno. Vůně připomíná jablko, žlutý meloun, ananas až banán nebo med.

Chardonnay

×