Odrůda Veltlínské zelené

Veltlínské zelené

Pozdní odrůda
Původ: Pravděpodobně Rakousko.

Geneticky se odrůda velmi podobá odrůdám ‘Tramín’ a ‘St. Georgen’. Odrůda St. Georgen byla poměrně nedávno nalezena ve stejnojmenné vesnici v pohoří Litavy v Rakousku (Leithagebirge). Nejvíce je rozšířena v Rakousku, kde tvoří 33 % plochy vinic (kultovní odrůda). Dále se pěstuje na Moravě, západním Slovensku a v Maďarsku. Celková plocha vinic na světě osázená touto odrůdou se pohybuje kolem 18 tisíc hektarů. V Čechách se nepěstuje. Ještě před pětasedmdesáti lety tvořilo ‘Veltlínské zelené’ na Moravě 30 % plochy vinic, v polovině devadesátých let minulého století 19 %. V Rakousko-Uherské, sto let staré knize popisující odrůdy je uvedeno: „Na Moravě tvoří tato odrůda největší část vinic“. Mezitím se Dolní Rakousko profilovalo na největšího pěstitele této odrůdy.

V současnosti se na celkové výměře vinic na Moravě podílí 9,8 % a je tím ještě nejpěstovanější odrůdou révy vinné, v České republice je druhou nejpěstovanější odrůdou za MT. V posledních letech se projevoval trend ke snižování plochy VZ. Nejvíce je zastoupena ve vinicích vinařské podoblasti velkopavlovické a znojemské.
Hrozen je velký, středně hustý až hustý, křídlatý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Sklizňová zralost začíná od poloviny října. Odrůda poskytuje vysoké a pravidelné sklizně a příjemné víno. Harmonické víno má jemnou vůni podobnou lipovému květu, bílému pepři nebo broskvi, chuť slabě hořkomandlovou, příjemné kyseliny. Často se používá do směsí.

Dříve se většina vína této odrůdy prodávala pod víchem, tedy v mladém stavu. Dnes se s tímto prodejem můžeme setkat ještě v Rakousku, zvláště v oblasti Weinviertel a někdy i na Moravě. Tvoří přibližně z 1/3 veškeré ledové a slámové víno uváděné do oběhu v ČR.

×