Odrůda Tramín červený

Tramín červený

Pozdní odrůda
Původ: Není znám, pravděpodobně Rakousko nebo jižní Tyroly.

V jižních Tyrolích je Tramín dokumentován v městečku Tramin již v 15. století, i když počátkem 20. století zde tuto odrůdu pěstoval pouze jeden vinař. Může taky pocházet  z Řecka nebo Itálie. Zemí původu může být ale i Maďarsko nebo Rakousko či země jihovýchodní Evropy. Jisté je, že zasahuje dále do historie než náš letopočet. Patří k nejstarším světovým odrůdám révy. V Německu  je prokázána již 1.500 let, ve Falci se nachází i dosud produkční vinice osázená touto odrůdou před 400 lety. V předminulém století měl ve Francii synonymum „Savagnin“. Již přes sto let se rozlišuje Tramín bílý a červený. Pak producenti přišli na nový marketingový tah – název Tramín kořenný. U nás byl stále označován jako Tramín červený, v poslední době, aby se předešlo podřadnému označení „červený“, bylo ustanoveno synonymum bez přívlastku. Patří k nejkvalitnějším odrůdám světa. Podle posledních výzkumů vznikla tato odrůda volným křížením s révou lesní a pak se podílela na vzniku dalších klasických evropských odrůd révy vinné. Je geneticky nejstarší u nás stále pěstovanou odrůdou révy. Pěstuje se v Alsasku (přes 18 % ploch veškerých vinic), Německu (0,8 %), Rakousku (1 %), na území bývalé Jugoslávie, Itálie, Maďarska, Rumunska, v zemích bývalého Sovětského svazu, na Slovensku a u nás. Celková plocha této odrůdy ve výsadbách na světě se pohybuje kolem 8 tisíc hektarů. Kolem roku 1935 se na našem území pěstovala na necelých 4 % plochy vinic. Počátkem devadesátých let jen na necelých 2 % a nyní se pěstuje na 3,5 % výměry vinic. Začíná mu konkurovat odrůda Pálava. Je poměrně rovnoměrně rozšířena ve všech vinařských podoblastech ČR.
Hrozen je malý, hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá, kulatá nebo elipsovitá. Barva bobule je červená nebo šedočervená, dužnina je bez zbarvení, s výraznou aromatickou chutí. Sklizňová zralost začíná od poloviny října. Tato odrůda se každoročně podílí více než 1/3 na veškerém objemu vína v jakosti výběr hroznů a je tedy nejčastější odrůdou, ze které se tato jakost vína v ČR dosahuje.

V současnosti se plochy ‘Tramínu červeného’ příliš nerozšířily, důvodem jsou nízké sklizně a velká pracnost pro zelené práce. Může se pěstovat pouze v nejteplejších polohách. Avšak prakticky každoročně dává hrozny pro víno s přívlastkem, které je plné a kořenité. Pro kvalitní víno jsou nezbytné dobře vyzrálé hrozny, které ale pak mohou mít nižší obsah kyselin. Víno z nich vyrobené připomíná vůni růží, fialek až medu při delším zrání. Pro svoji ojedinělost se stává vyhledávanou specialitou mezi milovníky vín.

Tramín červený

×