Odrůda Sylvánské zelené

Sylvánské zelené

Středně raná odrůda
Původ: Rakousko, pravděpodobně kříženec ‘Tramín’ x ‘Rakouské bílé’.

Odrůda pochází pravděpodobně z okolí Kremže. Dříve se uvádělo jako místo původu Transylvánie, Sedmihradsko, ale tam se začala pěstovat až kolem roku 1870. Ještě koncem 19. století patřila k nejrozšířenějším odrůdám ve střední Evropě, silně se její plocha zvyšovala, zvláště v Německu a Rakousko-Uhersku. První zmínky pochází v Německu z roku 1665, kde byla označována jako „Österreicher“ (=Rakušan). Celkem je osázeno na světě asi 12 tisíc hektarů vinic touto odrůdou. Bývala velmi rozšířena v Rakousku, u nás a v Německu. U nás a v Rakousku byla nahrazena odrůdou ‘Müller Thurgau’, v Německu ji nahradily nové odrůdy – ‘Müller-Thurgau’, ‘Scheurebe’ a ‘Kerner’. Nyní se v Německu pěstuje na téměř 6 % plochy vinic, v Alsasku dokonce na 21 % a v Rakousku na 0,1 % plochy. Kolem roku 1935 se podílela 12 % na celkové ploše vinic u nás, počátkem devadesátých let minulého století jen 0,3 %. V současnosti se na celkové ploše vinic ČR podílí 0,6 %. Větší zastoupení má ve vinařské oblasti Čechy a v mikulovské vinařské podoblasti.
Hrozen je středně velký, hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Sklizňová zralost začíná koncem září až v první polovině října. Výnos je průměrný.

V minulosti velmi rozšířená odrůda, v současnosti má zastoupení ve vinicích nižší pro náročnost na ruční práce. Víno je velmi dobré kvality, jemně kořenité, často s vyšším obsahem kyselin u mladých vín. Po vyzrání jsou vína jemná, harmonická a z dobrých ročníků i plná. Ležením na lahvi nabývají velmi příjemné lahvové zralosti. Pro svoji ojedinělost je vyhledávanou specialitou mezi milovníky suchých vín.

Sylvánské zelené

×