Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Google+

Jsme také na Instagramu

Videa máme i na YouTube

Sběr ledového vína 2016

Dočkali jsme se, po letech bude nové ledové z CHÂTEAU VALTICE

Každé zimní období vnáší k nám do CHÂTEAU VALTICE napjaté očekávání, zdali teplota klesne do kýžených mínusových teplot a umožní tak technologicky vyrobit jednu z takových vinařských lahůdek jako je ledové víno. Pondělní ráno 5. prosince 2016 ukázalo, že trpělivé čekání na mráz se nám letos konečně vyplatilo. Co je to ledové víno a proč je tak jedinečné?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Díky postupnému oteplování, i jižní Moravy, které obrovsky svědčí moravským červeným vínům, jsme bohužel od roku 2012 neměli teplotní podmínky na výrobu ledového vína. Z kategorie sladkých vín jsme mohli vyrábět jen vína slámová nebo výběry z cibéb.“ vysvětluje David Šťastný ředitel vinařství CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice. Přestože moravská vinařská oblast patří co do kvality mezi světové jedničky v ledových vínech, klimatické podmínky umožňují vyrábět ledové víno jen v některých letech. 

 

Jedním z našich nejúspěšnějších ledových vín je jednoznačně Neuburské
 

CHÂTEAU VALTICE z ročníku 2001, které na světové výstavě až v daleké Panamě
 

získalo nejen titul absolutního šampiona, ale také ocenění Víno století
 

říká David Šťastný.
Historický objev ledového vína byl naprosto náhodný. Údajně byli v roce 1794 franští vinaři v Německu nuceni sklízet a lisovat hrozny, které jim náhodou zmrzly brzkým příchodem mrazů. Výsledkem tohoto sběru byli posléze sami velmi příjemně překvapeni. V průběhu 19. století se pak „Eiswein“ tzn. ledové víno, stalo poměrně běžným produktem v německy mluvících regionech. Obdobné legendy o objevení ledového vína najdeme i u nás, a i v jiných zemích Evropy.  V Čechách docházelo k známým pokusům o výrobu ledových vín již záhy po roce 1990. 

Výroba ledového vína je poměrně složitá. Podle vinařského zákona § 19 musí být minimálně -7 °C a ani během lisování nesmí bobule rozmrznout. Hrozny se sbírají ještě v noci, resp. nad ránem, kdy jsou teploty často nejnižší. Takto zmrzlé hrozny se pak lisují i několik dní. Když tedy vezmete v potaz rizika spojená s přírodou a náročnost sběru uvědomíte si, proč je ledové víno tak cenné a proč je také někdy nazýváno tekutým zlatem.  


Nad ránem z neděle na pondělí jsme při teplotě -8 °C neúnavně sbírali v jedné z našich prémiových vinic poblíž Pálavy zmrzlé hrozny odrůdy Ryzlink vlašský, který se na ledová vína výborně hodí“ míní pan Šťastný.


Vína s přívlastkem ledové se vyznačují nejen vysokým obsahem přírodního cukru, ale také vysokým obsahem extraktivních látek a příjemným intenzivním ovocným až exotickým aroma připomínajícím vůni medu, citrusů i maracuji. Bývá tradičně doporučováno k dezertům a moučníkům a díky vysokému obsahu přírodních cukrů a vyváženému obsahu kyselin může být sladkou tečkou za dobrou večeří, ať už společně s moučníkem nebo bez něj. Jinak lze ledová vína také doporučit k čerstvému ovoci a ušlechtilým sýrům jako aperitiv. Labužníci jej jistě ocení v kombinaci s kačeními nebo husími játry na medu.

Ledového vína z ročníku 2016 se sice z důvodu následného technologicky i časově náročného postupu dočkáme sice až na konci roku 2017, rozhodně to však bude stát za to. Čekání si ale rovněž můžeme zkrátit společně s dalšími jedinečnými víny z kategorie sladkých, a těmi jsou již zmiňované výběry z cibéb, výběry z bobulí a také slámové víno. Hledáte-li tedy na blížící se Vánoce něco výjimečného, tato vína představují ideální a zajímavý dar, a to nejen pro milovníky vín.

 

Muškát žlutý 0,2 výběr z cibéb 2015
CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s.
Muškát žlutý 0,2 výběr z cibéb 2015 Kód: 2305508
Brod nad Dyjí, Brodské stráně
350,1 Kč
ks