Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Google+

Jsme také na Instagramu

Videa máme i na YouTube

S vínem pěšky i na kole + Zámecký košt vín 2018 - Reportáž

Letošní trasu dlouhou okolo 30 kilometrů doprovázelo tentokrát chmurné a studenější počasí, ale ani to neodradilo necelých 150 cyklo-nadšenců. Startovalo se tradičně v areálu Zámku Valtice - u Zámeckého sklepanafasovaly se koštovačky a mapky a vzhůru na trasu!

První zastávkou byl lovecký zámeček Rendez-vous, též zvaný Dianin chrám, který je jedním ze saletů Lednicko-Valtického areálu. Před touto historickou Lichtenštejnskou památkou z roku 1812 jste se na naší vinné zastávce mohli osvěžit stejnojmenným perlivým vínem Rendezvous v suchém provedení.

Dále se lesními stezkami pokračovalo na druhou zastávku, kterou byl chrám Tří Grácií. Pod dohledem sousoší těchto tří ztepilých dam, představujících bohyně Athénu, Afroditu a Artemis se jednak svačilo a mlaskalo nad koláčky, ale také degustovalo víno přímo z řady Gracie. Ryzlink rýnskýRulandské modré rosé a Dornfelder tak svou rozmanitostí jistě potěšily všechny naše cykloturisty. 

Řádně posilněni jste opět šlápli do pedálů a dobrodružně se vydali okolo Hlohoveckých rybníků směrem k Sedleci a dále do Úval. Odměnou za dojezd ke třetí zastávce Vám byl vynikající Ryzlink rýnský - kabinetní víno 2017.

Jak se říkává - to nejlepší na konec! Nebo to nejtěžší? Výšlap na kole do kopce k poslední zastávce - Kolonádě Reistně - rozhodně dá zabrat. Proto se zde koneckonců i každý rok zápolí v cyklo-soutěži "Kdo nejrychleji dosáhne vrcholu...". Odvážné ženy i muži čelili kopci Homole či také Reisten s neskutečným nasazením, aby se nahoře mohli jak pokochat čarokrásným výhledem na Valtice a Pálavu, tak i uhasit žízeň jednou z našich výjimečných odrůd jménem Cabernet Blanc. Následoval všemi oblíbený oběd - chléb se škvarkovou pomazánkou. Dále jste si pod monumentální památkou mohli vychutnat i degustační vzorek Rulandského modrého - pozdní sběr 2015

Celý cyklo-výlet proběhl velmi dobře a věříme, že jste si ho s námi skvěle užili!


Fotografie z akce „S vínem na kole 23. 6. 2018“ najdete v naší fotogalerii Spolkařských akcí ˃˃˃ ZDE

 

Souběžně s cyklovýletem probíhala pěší tour po našich vinicích. 64 zvědavých účastníků vybavených skleničkami vyrazilo ráno od Zámeckého sklepa směr Bavory, do viniční tratě Pod Pálavou. Právě z hroznů z této vinice byl vyroben první degustovaný vzorek - a to bílé víno Rulandské bílé - výběr z hroznů 2015 barrique Premium Collection. Toto víno je také šampionem soutěže GRAND PRIX VINEX 2018.


Poté jste se přesunuli do obce Perná a zdejších vinic Věstonsko a U boží muky, kde se společně s koláčky chutnaly i další vína z těchto vinic, a to Veltlínské zelené - pozdní sběr 2015 a Ryzlink vlašský - výběr z hroznů 2016.

Cesta dále vedla ke třetí vinné zastávce v Brodě nad Dyjí, do viniční tratě Lusy, ze které naši technologové svým umem vykouzlili Chardonnay - pozdní sběr 2016. Shlédnutými vinicemi Vás po celou dobu provázel pan Ing. Pavel Herko, ředitel společnosti Vinofrukt, a. s., jehož profesionální výklad Vám jistě přinesl spoustu dosud neznalých informací. Finále pěší trasy proběhlo v Novosedlech, ve Vinařství Kovacs

Ve "Vinařském dvoře" byl po celém dopoledni podáván chléb se škvarkovou pomazánkou a vychutnali jste si dvě vína z produkce tohoto malého moravského vinařství. Suché Neuburské - pozdní sběr 20/16 a červené víno Modrý Portugal - pozdní sběr 03/17. Pevně doufáme, že se Vám náš pěší výlet po vinicích líbil a byli jste spokojení.

Fotografie z akce „S vínem pěšky 23. 6. 2018“ najdete

v naší fotogalerii Spolkařských akcí ˃˃˃ ZDE

 

V odpoledních hodinách započala v levém křídle Zámku Valtice - v Zámeckém sklepě z roku 1430 - druhá akce s názvem Zámecký košt vín. Takzvaným "welcome drinkem" se letos stala perlivá novinka Rendezvous rosé, kterou jsme si přiťukli na přivítanou.

Nabídka 24 vzorků jak z produkce CHÂTEAU VALTICE tak i Vinařství Kovacs skýtala jak vína, která jste chutnali na kolech i pěšky, tak i vína, která byla v řízené degustaci dole v Zámeckém sklepě. Zde prováděl prohlídky chtivé účastníky náš technolog Jaroslav Matocha, který Vám v řízené degustaci vzorky postupně představil a odprezentoval.

Pokračovalo se bohatým volným rautem a volnou degustací. Rovněž jsme vyhlásili vítěze cyklistické soutěže z řad žen i mužů. Pan Šaghy se stal vítězem v kategorii mužů, strmý kopec zdolal za neuvěřitelný čas 2:28:12. Vítězkou mezi odvážnými ženami se stala  Iveta Pekaríková, která příkrý vrch hrdinně překonala za krásný čas 3:09:55. 

Speciální cenu získal také pan Skořepa, který celou trasu určenou pro kola uběhl. Jako uznání skvělého sportovního výkonu tedy od nás získal láhev Zweigeltrebe rosé.

Následoval jeden z hlavních bodů programu - a to slavnostní vyhlášení nového prezidenta Spolku přátel valtických vín na rok 2018. V pořadí třináctým prezidentem se stal pan Tomáš Koleška, který slavnostně převzal aktuální Prezidentskou sérii a všechna prezidentská práva. 

Fotografie z akce „Zámecký košt vín 23. 6. 2018“ najdete

v naší fotogalerii Spolkařských akcí ˃˃˃ ZDE

 

Vaše ohlasy na celou sobotní akci byly víc než kladné, a tak se už moc těšíme jak na příští rok, tak i na blížící se podzimní akci spojenou s brigádou na vinici v sobotu 22. 9. 2018. V případě, že se rozhodnete zúčastnit RETRO VINOBRANÍ a Mistrovství ve sběru hroznů nebo Zámeckého koštu vín ( a burčáků ), doporučujeme si zajistit ubytování co nejdříve. Tipy na ubytování najdete zde

Pokud byste měli k akcím nějaké připomínky, nápady nebo přání, tak neváhejte a napište nám je na adresu spvv@vsvaltice.cz.

Všem Vám srdečně děkujeme za účast!

Váš tým CHÂTEAU VALTICE

 

Vína, která jste v průběhu dne mohli ochutnat, si můžete připomenout ˃˃˃ ZDE