Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Google+

Jsme také na Instagramu

Videa máme i na YouTube

O společnosti

ENGLISH TRANSLATION HERE

 

Rodinné vinařství se stoletou tradicí
 

CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s. patří mezi nejvýznamnější a nejstarší vinařství v České republice. Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi, řídí se motem: "Za úspěchem stojí práce".

Již několik let vinařství úspěšně funguje pod vedením Antonína Šťastného a jeho dvou synů Marka a Davida. Generální ředitel Marek Šťastný osobně dohlíží na výrobu a kvalitu vín. Jeho bratr David je ředitelem pro marketing a strategii a otec Antonín má na starosti vinohrady a pozemky.

Zakladatelem vinařské tradice v rodu Šťastných však byl již otec Antonína - Jakub Šťastný (1910–2006), který jako jeden z prvních – ihned po druhé světové válce – začal na Kyjovsku štěpovat evropské odrůdy révy vinné na americkou podnožovou révu, odolnou proti révokazu.


Základy vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu. K velkému rozvoji vinařství došlo pak v 15. století, když Lichtenštejnové poznali, že na jižní Moravě a v okolí Valtic a Mikulova jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína. Po vzoru francouzského vinařského dominia typu „Château“, vybudoval jeden z nejvýznamnějších světových šlechtických rodů unikátní vinařský celek evropského formátu.
 


Rozvoj tohoto Vinařského Dominia si vyžádal výstavbu dvou unikátních sklepů. Více než půl století před tím, než Kryštof Kolumbus požádal svou královnu Izabelu Kastilskou o peníze na objevení Ameriky nebo než Leonardo da Vinci poznal ve Florencii Monu Lisu, byl postaven Zámecký sklep A.D. 1430 s kapacitou téměř 500 tisíc litrů. Tento unikátní historický sklep se nachází v levém křídle zámku Valtice a patří mezi nejstarší vinné sklepy u nás. V jeho ideálních podmínkách pak zrají ta nejlepší červená vína jako Merlot, Frankovka či Cabernet Sauvignon ve více než stovce barikových sudů. V roce 1640 byl pak vystavěn Křížový sklep A.D. 1640, který se nachází v samotném středu vinařství a tvoří tak jeho srdce. Monumentální hlavní šíji tohoto sklepa dlouhou 136 m křižuje 90 metrů dlouhé rameno. Sklep pojme přes 1 milion litrů vína uloženého v dubových sudech i nerezových cisternách. Dále je zde uloženo 50 tisíc lahví, zrajících v archivu vinařství. 

 

Rozvoj vinařství a vinohradnictví pak ve Valticích úspěšně pokračoval až do počátku 20. století, kdy v důsledku světových válek a následné společenské a hospodářské krize nastala určitá stagnace této náročné a namáhavé činnosti. Opravdové znovuvzkříšení a sjednocení Vinařského Dominia a jeho převedení na prosperující a vlastně světově významný vinařský celek se podařilo až společnosti Vinné sklepy Valtice, a. s.Dnešní vinařství CHÂTEAU VALTICE je především největším pěstitelem révy vinné v České republice. To mu umožňuje celoročně pečlivě kontrolovat kvalitu vinic a hroznů na více jak 1000 hektarech vinohradů na Moravě, a to jak na Valticku, tak především na prémiových vinicích pod Pálavou. Jižní část Pálavských vrchů, kde se nachází většina vinohradů je unikátní na minerální vína a tím pádem i vhodná pro Ryzlinky vlašské, rýnské, Rulandské bílé a další. Naproti tomu ve Valticích je historicky známé Sylvánské zelené, které je dosud vlajkovou lodí tohoto vinařství. Hospodaření na vinicích a jejich pečlivá ochrana probíhá maximálně šetrně v souladu s přírodou dle pravidel ekologického zemědělství. Ročně společnost zpracovává kolem 4500 tun hroznů. 

 

Pomocí nejmodernějších i tradičních postupů při výrobě vína nabízí CHÂTEAU VALTICE obrovský sortiment různých druhů vín od mladých a svěžích vín, vín zrajících jak v láhvi, tak i na dubových sudech, až po různé druhy sektu. Zákazník si tak může vybrat z nabídky více jak 170 špičkových vín. Z cca 30 různých odrůd převládají v sortimentu hlavně bílá vína. Nabídku vín ale také rozšiřují exkluzivní vína jako Bouvierův hrozen, Cabernet Blanc, Tramín žlutý či Muškát žlutý, které sklízí jak velkou oblibu u zákazníků, tak i úspěchy na výstavách. Značka CHÂTEAU VALTICE je již několik století synonymem pro nejkvalitnější vína nejen v Čechách, ale i ve světě, o čemž svědčí pravidelná významná ocenění kvality na vysoce prestižních domácích i světových výstavách vín. V roce 2014 dosáhl počet vín značky CHÂTEAU VALTICE, která se dostala do degustační expozice Salonu vín ČR, rovného čísla sto a každoročně tuto hodnotu dále navyšuje. K posledním nejvýznamnějším úspěchům tohoto vinařství patří historicky první červený Šampion Salonu vín 2016 a také titul Vinařství roku 2014.


Vína je možné ochutnat jak v Zámeckém sklepě A.D. 1430 pod valtickým zámkem, kde je otevřena prohlídková a degustační expozice CHÂTEAU VALTICE, tak je možné vína zakoupit ve vinotéce Vinařské stodoly a Vinařské pohotovosti v areálu vinařství. Jedná se o první Vinařskou pohotovost, otevřenou 24 hodin denně, 365 dní v roce. Firma každoročně pořádá pro veřejnost vlastní vinařské akce jako Slavnosti vína, RETRO VINOBRANÍ nebo Zámecké košty, na kterých seznamuje své návštěvníky jak s novinkami ve svém sortimentu, tak i s celým provozem a chodem vinařství.