Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Google+

Jsme také na Instagramu

Videa máme i na YouTube

Hodnocení Sommeliera z lidu - listopad 2017

Do degustovaní 6 vín CHÂTEAU VALTICE se společně s přáteli pustil tentokrát pan Karel Gorný, aby z nich vybrali tři nejlepší, které doprovodí Svatomartinská vína v listopadové akční nabídce pro členy Spolku přátel Valtických vín. Neváhejte a dejte na skvělé tipy našeho aktuálního Sommeliera z lidu.

"S potěšením jsem přijal zprávu, že jsem Sommelier z lidu. Se zvědavostí jsem očekával obsah kartonu vína. K mé radosti to byla vína mnou upřednostňována, suchá a jedno polosuché. Tím nechci říct, že bych zatracoval vína polosuché, polosladké a sladké. Každé je vhodné pro jinou příležitost a já si je taky vychutnávám. Zaslaná vína jsem si seřadil k ochutnávce v tomto pořadí: Veltlínské zelené, Bouvierův hrozen, Rulandské bílé, Cabernet Blanc, Rulandské modré a Frankovku. Ke každé lahvi vína jsem si připravil skleničku, abych nepřenášel vůně a chutě z předchozího vína. Pak začala degustace a hodnocení jednotlivých vín s následujícím výsledkem:"

1. Veltlínské zelené - pozdní sběr 2015po přivonění atraktivní a svěží vůně po tropickém ovoci, kořenité s mírně pikantní pepřnatostí. Je to příjemné pití na celý večer, a kdyby na stole byl smažený pstruh, bylo by to vynikající.

2. Frankovka - pozdní sběr 2015tato tradiční odrůda zaujme příjemnou pikantní chuti a atraktivní vůni po čokoládě a pražených kávových zrnech. K tomuto vínu by stačil gulášek nebo i steak.

3. Rulandské bílé - výběr z hroznů 2015 Premium Collectionušlechtilá vůně po vypečené kůrce chleba, v chuti je cítit příjemnou příchuť po rynglích. Pro doplnění by stačilo kuřátko.

4. Cabernet Blanc - výběr z hroznů 2015víno s kořenitostí a ovocné vůni meruněk, grepu nebo jablka. Chuť je plnější, tělnatá s velmi dobrým poměrem cukrů a kyselin.

5. Bouvierův hrozen - pozdní sběr 2016 Premium Collectionje to víno se kterým se zřídka setkáváme a proto jej bylo složitější hodnotit. Překvapila mě velmi jemná perlinka, která sice nerušila, ale neumím posoudit, zda tam patří nebo je to vada. Vůně byla atraktivní s projevy po kompotovém ovoci.

6. Rulandské modré - kabinetní víno 2013voní po sušených švestkách a tabáku, na jazyku hladké s mladě působící kyselinkou a jemnou nasládlostí.

"Všechna vína byla vynikající, žádné nemělo zjevnou vadu, co do barvy nebo korku a bylo velmi těžko určit pořadí. Děkuji CHĀTEAU VALTICE za možnost ochutnat skvělá vína a přeji celému kolektivu hodně dalších úspěchů."


 

Děkujeme panu Gornému za skvělé zhodnocení i za krásné fotky z degustace v jeho senzačním vinném sklípku! :)
 


Pokud Vám štěstí ještě nepřálo, budete mít opět možnost stát se naším Sommelierem z lidu na měsíc leden.