Odrůda Frankovka

Frankovka

Pozdní odrůda
Původ: Pravděpodobně Rakousko nebo Chorvatsko, kříženec odrůdy ‘Heunisch’.

Poprvé je doložena v 18. století v Rakousku, odkud se pak rozšířila i do Německa. Pěstuje se v Rakousku na 6,4 % plochy vinic a to hlavně v Burgenlandu, kde tvoří základ DAC Mittelburgenland.  V Německu tvoří 1,7 % plochy vinic (především ve Württemberg). Značně rozšířena je v Maďarsku (Eger), na Slovensku, na Moravě a v zemích bývalého Sovětského svazu. Celkem na světě je asi 10 tisíc hektarů. V minulém století to byla nejčastější modrá odrůda na Moravě, ale již před rokem 1900 jí začal nahrazovat ‘Modrý Portugal’ a později ‘Svatovavřinecké’. Ve vinařské oblasti Čechy se pro své pozdní zrání nepěstuje, ve vinařské oblasti Morava tvořil její podíl na celkové ploše vinic posledních sedmdesát let 4 až 5 %, v současnosti plocha činí 7,1 %. Je delší dobu druhou nejrozšířenější modrou odrůdou na Moravě. V současnosti se nejvíce pěstuje ve vinařské podoblasti velkopavlovické a slovácké.
Hrozen je velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká až velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Sklizňová zralost začíná v polovině října.

Výnos je střední. Víno je velmi dobré kvality, nižší barvy s vyšším obsahem tříslovin. Voní po višních, ostružinách a skořici. Vhodné pro zrání v láhvi. V dobrých letech při odpovídajícím zatížení poskytuje i vína s přívlastkem

×